Project VR-Pajotteland

Varroa blijft een groot probleem en de meeste imkers zijn genoodzaakt de vervelende parasiet met zuren of andere middelen te bestrijden.

In het Pajottenland zit een imker die echter jaren geleden besliste op zoek te gaan naar bijen die eigenschappen bezitten die hen toelaten de varroa-mijten te verwijderen of tegen te gaan.

Door bijenvolken te selecteren die deze eigenschappen op hoog niveau uitdrukten en hiermee verder te telen, ontstond een bijenlijn die niet langer behandeld moet worden tegen Varroa. Naast deze Varroa resistentie blijven dit zachtaardige, mooie grote volken die voor de imkerij een belangrijke bijdrage kunnen leveren.

Zo werd het idee opgevat om van de bijenstand met VR-bijen te evolueren naar een VR gebied. Zo zullen we de genetische basis van Varroa resistentie verspreiden, en hopelijk de mijtenpopulatie in het gebied gaandeweg reduceren.

In dit project brengen VBI en KULeuven imkers uit het pajottenland samen om te imkeren met VR bijen en hun ervaringen met deze bijen, het effect op Varroa en de verspreiding van genen geassocieerd met VR in kaart te brengen.

Het pajottenland met in het rood de regio met VR-standen

Andere berichten

Nieuws

Communicatie aan de leden professionele imkers van het Vlaams Bijeninstituut (Mei 2026)

Mogelijk hebt u reeds enige tijd geen communicatie meer ontvangen vanuit onze afdeling professionele imkers.

Hierdoor zou de indruk kunnen ontstaan dat er weinig vooruitgang wordt geboekt met betrekking tot de vertegenwoordiging van uw belangen binnen de vakvereniging van professionele imkers.

Met dit bericht wensen wij te benadrukken dat dit geenszins het geval is.

Nieuws

Last Line of Defense project

Het Vlaams Bijeninstituut (VBI) was de eerste imkerorganisatie in Vlaanderen die actief heeft ingezet op de bestrijding van de invasieve exoot Vespa velutina nigrithorax, beter bekend als de Aziatische hoornaar.

Als enige imkerorganisatie was het Vlaams Bijeninstituut bovendien betrokken bij de totstandkoming van de Vlaamse beheerregeling rond deze soort.

Nieuws

Oproep Coloss vanuit Honeybee Valley

De jaarlijkse korte bevraging door het Vlaams Bijeninstituut naar het aantal overlevende bijenvolken na de winter wees al uit dat we rond de 25% volken verloren zijn doorheen de winterperiode. Daarbij viel een opvallend regionaal verschil op, nl. een hogere sterfte in Limburg dan voorgaande jaren…

Menu